Ahoj všichni, dívám se po různých letenkách cca na září (jih Evropy. Klasika low cost, batoh. Myslíte, že je brzy nebo už ty ceny zůstanou? Wizz 2-3k OW (CTA nebo LCA - příklad)  a ještě ta jejich loterie, zda zruší nebo ne? Ryan podobné ceny. Zdá se mi to drahé, kde teď hledáte?   .

Kdy kupovat?

Založila ve fóru Tipy na levné letenky

@Beáta: Třeba je mi úplně jedno, za jakou cenu lítá wizzair do Bukurešti. Třeba je to blbost a pro jiný lidi je to zajímavý, ale já mám prostě ten dojem, že Bukurešť je (pro mě) hnusný město, který nepotřebuju vidět, a kdybych chtěla jet jinam do Rumunska (a to bych klidně chtěla), tak pojedu na delší dobu svým autem, projedu si kláštery v horách a něco podobného a zakončím to pár dny koupačky a Bukurešti se zdaleka vyhnu. Stejně tak výlet typu "zaletět si na pivo do Kišiněva" není nic pro mě. Nebo mě třeba neláká Saúdská Arábie, o který jsou tady teď celkem bohatý diskuse, ale když je čtu, tak mám z toho dojem, že pro mě to prostě není.

3 Citovat

Souhlasím s tím, že jde primárně o osobní preference a situaci (práce / děti) a obecná pravda není. Osobně kupujeme letenky tak měsíc předem. Více se dá často ušetřit na ubytování, kde letenku kupuji až když mám výhodné ubytování.

Wizz podrobně neznám, ale Ryanair vždy cenami míří na to, aby bylo letadlo plné z 95-100 %. Podle obsazenosti a času do odletu mění ceny. Nasadí spíš vysokou cenu. Poprvé obvykle zlevňuje cca 3 měsíce předem, podruhé cca 5 týdnů předem. Ale jen když se let běžně prodává, takže ne svátky, prázdniny, Vánoce, tam pak platí brát co nejdřív, protože poptávka je vysoká i za cenu, za kterou by to někdy v listopadu nikdo nekoupil. Pokud je linka nesmyslná a poptávka není, jsou letenky za 10 euro i 2 týdny dopředu, ale to je pak dotovaná linka, která nedává ekonomický smysl.

To je ostatně hlavní důvod, proč z Prahy jsou letenky dražší než z Vídně / Katowic / Budapešti. Prostě je malá kapacita letů, tak se let zaplní i za vysokou cenu. Například loni v létě létali z Prahy do Košic za ceny okolo 3-4 tisíc (koupě 3-4 týdny předem, týden dopředu klidně za 8, nebo už bylo vyprodáno). Letos mají 4-5 letů týdně a najednou jsou ceny skoro poloviční. Takže otázka není, proč mají z Prahy vysoké ceny, ale proč tu mají tak málo letadel?

A jen poznámka k tomu, že náklady na cestu na letiště si každý dokáže spočítat. To bohužel není zrovna pravda. Většina lidí skončí na tom, že u cesty autem náklady na palivo budou třeba 2 Kč / km. Že auto nejezdí jen na benzín, ale třeba pneumatiky vyjdou u větších rozměrů běžně třeba na 0,3 Kč / km, že extra ztráta hodnoty auta, pokud není už staré, je řádově koruna na ujetý kilometr, že kafe doma stojí 3 Kč a kafe na cestě do Vídně na letiště stovku. Že den dovolené navíc kvůli 5 hodinám cesty na letiště a pak zpět stojí někoho 1000 Kč a někoho 4000 Kč... 

8 Citovat

Beáta napsal(a):

Zajímavé čtení, názory také. Já mám ještě jiný pohled na věc,  ač to mám nejbliž do Prahy, i když z horší vesnice než jsou nejaké Kotěhúlky, takže tak jako tak do Prahy musím autem, tak z Prahy pro mě nejsou absolutné zajímavé destinace. Západní Evropa mě vůbec nezajímá. Takže v Praze spíše někam, obvykle Istanbul, abych pak letěla dál. Velice často je problém to  nakombinovat. Nejsem z těch, co by přepávali na letišti, nebo trávili čas v salonku nebo se někam hrabali půl dne autobusem kvůli nějaké ušetřené tisícovce. Z Vídně je pro mě mnohem větší výběr zajímavých destinací.

Znám ale i takové, co letí na Kapverdy,nejdřív autobusem z Brna do Bruselu, potom přes Gambii na Sal. Ani kdyby mi zaplatili.

Ten přesun busem Brno - Brusel a dál na Kapverdy, to by náhodou byl výborný případ pro nějakého specializovaného psychiatra :-)))

 

5 Citovat

Tak ale to už je zbytečně přehnané puntičkářství :)  A počítat do toho rozdíl v ceně kafe... to je už úlet.

0 Citovat

Kdybych do toho měla počítat ještě ojetí pneumatik a amortizaci auta a kolik stojí kafe na benzínce a kolik jsem mohla vydělat, kdybych nikam nejela, tak to bych se už z toho snad musela zbláznit. Ono by asi bylo nejlevnější vůbec nikam nejezdit, sedět doma a pít si na gauči kafe za 3 Kč a auto mít schovaný v garáži, aby se neojezdilo (a vůbec nejlepší samozřejmě je žádný auto nemít, protože když člověk nebude nikam rajzovat, tak ho stejně nepotřebuje). Já si to kafe dám klidně za 3 eura i přímo v tom letadle (a je mi jedno, jestli letí z Prahy nebo z Vídně), zas tak bídně na tom nejsem, abych na výletě počítala každý kafe a ojetý pneumatiky.

0 Citovat

Já jen ukazuju, že jezdit z Prahy na odlet do Vídně dává ekonomický smysl opravdu jen velmi výjimečně. Protože sice člověka hřeje nízká cena letenky proti odletu z Prahy, ale ty peníze vyletí úplně jinudy. 🙂

7 Citovat

No a teď si představte, že my když někam jedeme v zimě, tak před odjezdem stahujeme topení v bytě (v rámci boje proti Putinovi a vysokým cenám energií), takže je rozdíl, když to vypnu 2 hodiny před odletem z Prahy, nebo 6 hodin před odletem z Vídně! Tu úsporu za plyn tam vůbec nemáte započítanou, že mi tady zase odjinud ty peníze přiletí!

Taky zapomínáte započítat, že zde někdo může mít za výhodnou cenu balíček "2 výlety za cenu jednoho", protože když si bude chtít udělat výlet do Vídně, tak bude mít ty stejné náklady na dopravu a ojede si pneumatiky taky!

Když už dělat výpočty, tak prosím pořádně!!!

2 Citovat

Ze jo, my treba vypinane topeni a i wifinu😂✌️.

0 Citovat

No a ještě jsem úplně zapomněla na to, že za těch několik hodin by všichni členové rodiny ještě šli doma na záchod a pak by ho po sobě spláchli! Zvláště v situaci předcestovního stresu já chodím na záchod se zvýšenou frekvencí, takže musíme si připočítat třeba 10 spláchnutí záchodu, který ušetříme v případě odletu z Vídně! Nemluvě o úspoře toaletního papíru! To všechno si cestou pořídíme zdarma na náklady benzínek na D1 :-D

0 Citovat

Loni jsme byli tak často na cestách, že máme přeplatek za energie 😂 

70+ nocí mimo se už pozná.

0 Citovat

Abych Wizz jen nehaněla, loni v červnu jsem kupovala Benátky z Prahy za 600 zpáteční tři dny před odletem

 

1 Citovat

@Ala: musíš to dělat rafinovaně a spláchnout až souhrnně těsně před odjezdem. 😀

0 Citovat

tmx napsal(a):

Wizz podrobně neznám, ale Ryanair vždy cenami míří na to, aby bylo letadlo plné z 95-100 %. Podle obsazenosti a času do odletu mění ceny. Nasadí spíš vysokou cenu. Poprvé obvykle zlevňuje cca 3 měsíce předem, podruhé cca 5 týdnů předem. Ale jen když se let běžně prodává, takže ne svátky, prázdniny, Vánoce, tam pak platí brát co nejdřív, protože poptávka je vysoká i za cenu, za kterou by to někdy v listopadu nikdo nekoupil. Pokud je linka nesmyslná a poptávka není, jsou letenky za 10 euro i 2 týdny dopředu, ale to je pak dotovaná linka, která nedává ekonomický smysl.

To je ostatně hlavní důvod, proč z Prahy jsou letenky dražší než z Vídně / Katowic / Budapešti. Prostě je malá kapacita letů, tak se let zaplní i za vysokou cenu. Například loni v létě létali z Prahy do Košic za ceny okolo 3-4 tisíc (koupě 3-4 týdny předem, týden dopředu klidně za 8, nebo už bylo vyprodáno). Letos mají 4-5 letů týdně a najednou jsou ceny skoro poloviční. Takže otázka není, proč mají z Prahy vysoké ceny, ale proč tu mají tak málo letadel?

A jen poznámka k tomu, že náklady na cestu na letiště si každý dokáže spočítat. To bohužel není zrovna pravda. Většina lidí skončí na tom, že u cesty autem náklady na palivo budou třeba 2 Kč / km. Že auto nejezdí jen na benzín, ale třeba pneumatiky vyjdou u větších rozměrů běžně třeba na 0,3 Kč / km, že extra ztráta hodnoty auta, pokud není už staré, je řádově koruna na ujetý kilometr, že kafe doma stojí 3 Kč a kafe na cestě do Vídně na letiště stovku. Že den dovolené navíc kvůli 5 hodinám cesty na letiště a pak zpět stojí někoho 1000 Kč a někoho 4000 Kč... 

...

Já jen ukazuju, že jezdit z Prahy na odlet do Vídně dává ekonomický smysl opravdu jen velmi výjimečně. Protože sice člověka hřeje nízká cena letenky proti odletu z Prahy, ale ty peníze vyletí úplně jinudy. 

S cenotvorbou Ryanairu si myslím, že to tmx popsal přesně. Ještě bych k tomu dodal, že konkrétně letošní září (na což mířil původní dotaz) je u některých linek omezení kapacity dané i tím, že loni na nich byly lety do konce října a letos jen do konce září. Jako příklad, co jsem sledoval a letěl, uvedu Vídeň - Mykonos. Začátkem srpna 2022, když jsem to začal sledovat, byly ceny u většiny letů na září a říjen lehce nad 30 EUR za zpáteční a zůstávalo to i během září a myslím, že i začátkem října na druhou půlku měsíce, když jsem se občas po nákupu s víc než 2měsíčním předstihem na to občas ze zvědavosti podíval. Lety byly plné asi z 95 %, takže se jim tu větší kapacitu nakonec podařilo vyprodat (aspoň na mých letech). Letos má tato linka a i některé další, na které jsem se díval a uvažoval o nich na konec září, lety jen do konce září, takže zájemci o let s Ryanairem po prázdninách se zkoncentrují do méně letů a kapacita už tak nadbytečná nebude. U těchto letů bych teda větší pokles v létě nečekal.

K těm častým radám koupit letenku, když do požadované destinace vyhovuje cena, bych řekl, že Hankaa spíš chce letět tam, kde je zrovna hodně levná letenka. Píše, že se jí zdají letenky v září drahé, což se nelze divit po zkušenostech z přechozích let (asi nejen za covidu a ani v září 2022 covid lidi od cestování moc neodrazoval). Jenže to vypadá, že minimálně v obdobích a destinacích s větší poptávkou, což je v září i jih Evropy, už nebudou letenky tak levné ani ve výprodeji i s ohledem na prohlášení šéfa Ryanairu: https://www.idnes.cz/ekonomika/d...rava_ven  Přesně to ale nikdo neví a na základě minulých zkušeností to nejde odhadnout.

U mě jsou náklady na cestu z Prahy do Vídně nebo Berlína jasné, protože jezdím busem rovnou na letiště a jiné náklady s tím nemám. Dovolenou neztratím, protože jedu v noci tam a zpět večer. V busu si můžu číst na mobilu nebo spát, tak to neberu ani jako ztrátu času a ekonomický smysl to pro mě má. Při nedávném nákupu letenek na Kanáry jsem ale dal přednost letu z Prahy a přestupu v Miláně mj. i proto, že zpáteční letenka do Milána vyšla na 1220 Kč tj. ne o moc víc než bus do Berlína. EasyJet s tím snad moc hýbat nebude a mám celkem rezervu na přestup. 

1 Citovat

@Kajman77: Já vim, ještě mám v oblasti úspor velké rezervy. Například bych si mohla při sprchování pod sebe dávat kýbl a chytat do něj tu vodu (i když nevím, jestli sprchování není zbytečně nákladný a nebylo by lepší se prostě radši vůbec nesprchovat), nebo třeba do kýble slejvat vodu z vaření brambor apod., a potom to použít na splachování záchoda. Lidi totiž vůbec neumí počítat a málokdo si uvědomuje, kolik peněz takhle spláchne do hajzlu, když jen tak zbůhdarma automaticky splachuje po každým použití a ještě se na ten záchod courá každej člen rodiny zvlášť, místo aby chodili koordinovaně jeden po druhým a dalo se spláchnout dohromady po všech! Navíc se děsně opotřebovává tlačítko splachování a to taky stojí nějaký peníze, nic není zadarmo.

1 Citovat

Milá Alo, nevím co tě přinutilo zavítat na CL, pokud jsi skutečná, , ale za mě jdi do prdele. To co tu předvádíš, je ubohost. Asi si potřebuješ popovídat, ale k tomu je nejlepší psycholog, případě psychiatr s nějakou medikací.

Promiň Davide :-)

11 Citovat

Je fakt, že Ala se tu teď s vtipkováním na téma úspor rozjela trochu OT (i když snaha o úspory tuto diskuzi začala a možná je lepší hledat je jinde než na co nejlevnějších letenkách, tak to úplně OT není), ale tento výlev, niemandosi, podle mě svědčí o tom, že bys urgentně potřeboval relaxaci v oblíbené JV Asii.

6 Citovat

Niemandosi, nevím, proč bych nemohla být skutečná, a taky jsem nevěděla, že se tady diskuse musejí brát jenom smrtelně vážně a nejde si dělat srandu z toho, že někdo vážně počítá do nákladů cesty na letiště ojetí pneumatik a rozdíl v ceně kafe doma a na benzínce. 

2 Citovat

niemandos_1 napsal(a):

Milá Alo, nevím co tě přinutilo zavítat na CL, pokud jsi skutečná, , ale za mě jdi do prdele. To co tu předvádíš, je ubohost. Asi si potřebuješ popovídat, ale k tomu je nejlepší psycholog, případě psychiatr s nějakou medikací.

Promiň Davide :-)

Není to větší ubohost, než čtení o tom, kde jste se výhodně ožrali.

U Aly příspěvků jsem se alespoň dobře zasmál, na tím, jak se lze vykašit v Kišiněvu nikoliv.

8 Citovat

Kajman77 napsal(a):

@Ala: musíš to dělat rafinovaně a spláchnout až souhrnně těsně před odjezdem. 😀

Tzv. sekvenční sraní. Poslední zhasne, pardon, spláchne. :-)

0 Citovat

Mně se chce zase něco napsat, ale už se bojím, dneska už jsem byla diagnostikovaná jako nechápavej finanční negramot a teď už rovnou i pro návštěvu psychiatra pro medikaci.

1 Citovat

Dneska jsou asi hodně silné erekce na Slunci

0 Citovat

A je to tady samý suvenýr.

0 Citovat

No po dlhsom case konecne zaujimava debata :)

2 Citovat

tmx napsal(a):

Já jen ukazuju, že jezdit z Prahy na odlet do Vídně dává ekonomický smysl opravdu jen velmi výjimečně. Protože sice člověka hřeje nízká cena letenky proti odletu z Prahy, ale ty peníze vyletí úplně jinudy. 🙂

 

To určitě ano, ale většina obyvatel Česka /i já/ nebydlí v Praze, tudíž přesun na letiště musí proběhnout tak jako tak. Mám to do Vídně, do Mnichova, do Norimberku cca jednou tak daleko /na kilometry i na čas/, ale při nabídce, kterou Vídeň a ty další oproti Praze nabízí /jak ceny, tak destinace/, jsme opravdu někde jinde. Kdybych to měla na PRG městskou za půl hodiny /lze to vůbec ? :D /, tak je optika jiná. 

to all: 

Děkuji za příspěvky, které jsou k tématu. 

0 Citovat

Heh :) Ještě se pomíjí jeden atribut delší cesty na letiště. A to, že už ten může být příjemnou částí dovolené.

Lítám sice většinou z Prahy, občas vyjímečně Mnichov/Berlín/Vídeň - a už ta cesta se dá brát jako část dovolené. 

Není nic krásnějšího, když třeba v květnu má člověk večerní odlet z Vídně někam do Afriky s Ehtiopian, tak v poklidu dopoledne vyrazí z Prahy, projíždí krásnou rozkvetlou jižní Moravou, ve Vídni si dá oběd a štrůdl, koukne se na Dunaj/Prátr/Stephanplatz apod., a pak v poklidu vyrazí směr rovník...

Slast .)

6